کاشت و پیوند مو

نکته : تمام محتوای این سایت به صورت نمونه و آزمایشی درج شده است و شما می توانید هر نوع محتوایی را در سایت قرار دهید.


باور عام بر این است که نقص جریان خون در پوست سر، کمبود ویتامین، شوره سر و یا حتی استفاده بیش از اندازه از کلاه در نهایت به طاسی منتهی می‌شود. در حقیقت تأثیر هیچ یک از این موارد بر روی ریزش مو در علم پزشکی ثابت نشده است. به طور کلی، ریزش مو با فاکتورهای زیر رابطه مستقیم دارد:

  • سن
  • تغییرات هورمونی
  • زمینه ارثی

همچنین هر چه ریزش مو در سنین پایین‌تر شروع شود، میزان طاسی در آینده شدیدتر خواهد بود.

پیوند مو یکی از روش‌های کاملاً مؤثر برای مبارزه با طاسی است. کاشت و یا پیوند مو عبارت از برداشت گرافت‌های پوستی کوچک حاوی ریشه مو از قسمت اهداء کننده (بانک مو) به قسمت‌های بدون مو و یا کم مو است.
برداشتن گرافت‌های حاوی فولیکول‌های مو با بکارگیری دو تکنیک Follicular Unit Hair Transplantation یا FUT و Follicular Isolation Technique یا FIT انجام می‌شود. با توجه به اینکه گرافت‌های حاوی فولیکول‌های مو در هر ناحیه‌ای از پوست قابلیت رشد دارند می‌توان عمل پیوند را به راحتی در بخش‌های مختلف بدن از جمله ابرو، ریش و سبیل نیز انجام داد. به علاوه موهای جدید نیاز به مراقبت خاصی نداشته و مانند موهای دیگر رشد می‌کنند و حالت می‌گیرند. مویی که توسط این روش‌ها پیوند زده می‌شود، دائمی است، نمی‌ریزد و به هیچ روش نگهداری خاصی نیاز ندارد.

عوامل مؤثر در نتیجه پیوند مو

برای انجام پیوند مو باید رشد موهای فرد در قسمت پشت و کناره‌های سر طبیعی باشد چرا که این نواحی، همان بخش‌های اهداء کننده هستند. قسمت‌های اهداء کننده، بخش‌هایی از سر هستند که گرافت‌ها از آنجا برداشته می‌شوند. فاکتورهایی مانند رنگ، جنس و حتی حالت مو در نتیجه نهایی پیوند مو تأثیر مستقیم ندارند.
روش‌های مختلفی برای پیوند مو وجود دارد که گاهی برای رسیدن به نتیجه مطلوب، از دو یا چند تکنیک به صورت همزمان استفاده می‌شود.
با وجود اینکه امروزه عمل پیوند مو پیشرفت بسیار زیادی کرده است اما همچنان برای افراد مختلف، محدودیت‌هایی وجود دارد. به عنوان مثال برای شخصی که موهای ضعیف و بسیار کم پشت دارد، پیوند مو گزینه مناسبی نخواهد بود.
پیش از تصمیم‌گیری برای انجام عمل پیوند مو بهتر است به طور جدی درباره انتظارات و توقعاتی که دارید، فکر کنید. مشورت با متخصصین کاشت موراه حل مناسبی برای رسیدن به پاسخ تمام سؤالات شما خواهد بود.

پیوند واحدهای فولیکولی مو به صورت میکروسکوپیک (FUT)

روش پیوند واحدهای فولیکولی مو به صورت میکروسکوپیک (Follicular Unit Hair Transplant Method- FUT) یک استاندارد طلایی در پیوند مو است که به عنوان مؤثرترین روشپیوند مو شناخته می‌شود. از آنجا که در سایر تکنیک‌های کاشت مو، فولیکول‌های مو انتخابی نیستند بنابراین بسیاری از فولیکول‌ها آسیب می‌بینند. در مقابل، تکنیک FUT از به‌روزترین روش‌ها با دقت بسیار بالا استفاده می‌کند. به همین دلیل نتیجه نهایی به اندازه‌ای طبیعی است که مقایسه آن با روش‌های قدیمی غیر ممکن می‌شود.
پیوند فولیکول‌های مو فرآیندی است که طی آن، از بخش‌هایی که موهای دائمی دارند مانند پشت و کنار سر به عنوان بانک مو استفاده می‌شود. دلیل انتخاب این نواحی، مقاومت بالای موها و پایین بودن احتمال ریزش موی این ناحیه نسبت به سایر قسمت‌ها است. موهای برداشته شده به صورت دسته‌های 1، 2، 3 و یا 4 تایی هستند که واحدهای فولیکولار نامیده می‌شوند. بعد از بی‌حسی موضعی پوست سر بیمار، پزشک فلاپ پوستی مناسب را از ناحیه اهداء کننده جدا می‌کند. بلافاصله پس از برداشت گرافت‌ها، این نوار اهدایی با استفاده از ابزارهای دقیق به واحدهای فولیکولار متعدد تقسیم‌بندی می‌شود. هنگام آماده‌سازی گرافت‌ها، پزشک روی پوست سر بیمار شکاف‌های بسیار ظریفی ایجاد می‌کند که فولیکول‌ها در همین نواحی جایگذاری می‌شوند.

:: ارسال نظر